Faculties
Cechą charakterystyczną naszej działalności jest (bio)różnorodność.
Wydział Biologii UAM jest jedną z najwyżej notowanych jednostek w Narodowym Centrum Nauki w kategorii pozyskiwania środków na badania. Obecnie jeden grant badawczy przypada średnio na dwóch pracowników. Uważam za jeden z największych sukcesów Wydziału to, że w naszej społeczności wykształciła się trwała kultura grantowa.
Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn jest nowoczesnym wydziałem, kształcącym studentów na dwóch stopniach studiów, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, na pięciu kierunkach, w ramach których realizowanych jest 18 specjalności: automatyka i robotyka,w specjalnościach: automatyka przemysłowa i sterowanie obiektami mobilnymi;
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem, a zarazem wyzwaniem, jest nasza planowana działalność w tematyce smart port and city, którą uważam za przyszłościowy pakiet badań naukowych i prac rozwojowych, spinający wszystkie nasze obszary działalności.
W rankingu Perspektyw z 2016 roku nasze studia na trzech kierunkach: filozofii, psychologii i pedagogice zdobyły pierwsze miejsce, trzy kierunki: socjologia, religioznawstwo i porównawcze studia cywilizacji (kulturoznawstwo) uzyskały drugą pozycję.
Prestiżowa Kategoria A+ , lider Wrocławskiego Centrum Biotechnologii mającego status KNOW
W obszarze kształcenia jesteśmy otwarci na świat. Trzy lat temu uruchomiliśmy nowy rodzaj studiów - biotechnologię I stopnia w języku angielskim. Są to studia generalnie skierowane do cudzoziemców.(...) Studiuje na nich obecnie 40 studentów z różnych stron świata, m.in. z Chin, Tajlandii, Indii, Pakistanu, Kongo czy krajów Europy Wschodniej.
Widzimy, że współczesny inżynier często jest także menedżerem, innowatorem i zarazem twórcą nowych rozwiązań.
Spektrum działania naszego Wydziału jest obecnie olbrzymie, startując od informatyki sprzętowej poprzez software’ową w kontekście systemów i sieci komputerowych, informatyki przemysłowej, automatyki i sterowania w tym robotów, mechatroniki, aż do zagadnień dotyczących telekomunikacji, łączności w tym także bezprzewodowej mobilnej, technologii radia i telewizji, wykorzystania fal radiowych, laserów, mikrofal, satelitów, przetwarzania dźwięku i obrazu.
Możemy poszczycić się osiągnięciami, które dają nam pozycję jednego z najlepszych wydziałów o interdyscyplinarnym profilu inżynierii mechanicznej (mechanical engineering) w Polsce i na świecie. Jak dotąd wykształciliśmy tysiące absolwentów, z których wielu zajmuje wysokie stanowiska w przemyśle, szkolnictwie wyższym i administracji państwowej w wielu krajach, na wszystkich kontynentach.
W Instytucie Wydziału Inżynierii Środowiska realizujemy projekty naukowo-badawcze i rozwojowe – krajowe i międzynarodowe, pozyskiwane zarówno w drodze konkursów, jak i w ramach zamówień podmiotów gospodarczych oraz administracji rządowej i samorządowej, ekspertyzy i oceny na potrzeby administracji i innych podmiotów.
„To właśnie na Uniwersytecie Warszawskim pracuje najwięcej polskich zdobywców prestiżowych grantów Europejskiej Rady Badań Naukowych (ERC).”
Warto zauważyć, że w badaniach naukowych, w ekonomii i finansach, widać wyraźną zmianę polegającą na tym, że niegdyś najczęściej prowadzono prace indywidualnie, natomiast dziś nad projektami pracują zespoły ludzi, połączonych wspólnymi zainteresowaniami i uzupełniającymi się kompetencjami. Jest w tym kooperacja w podzialezadań, wymiana myśli, wzajemna inspiracja.
W gronie najlepszych wydziałów chemicznych w Polsce.
Problematyka z obszaru Elektrotechniki i Energetyki ma wprawdzie już długą tradycje, to jednak rozwój technologii materiałowych (energoelektronika) i idący za nią gwałtowny rozwój informatyki i metod obliczeniowych (software i hardware) wymusza nie tylko nowe spojrzenie na "stare" problemy, ale też stwarza nowe możliwości w zakresie diagnostyki, automatyki i sterowania coraz to bardziej złożonych układów elektroenergetycznych i elektromechanicznych.